У петак 09.06.2023 г у вечерњим сатима Перлез је постао центар културе овог дела Баната, Војводине и Србије добивши своју Културну станицу – стари млин. Овај културни догађај потписује друштво “ Баштинар“ којим руководи познати архитекта Зоран Стојачић. Програм догађаја је био веома садржајан и укључивао је свечано отварање Културне станице „Баштинар“ – Млин у Перлезу, на које су били позвани академици и бројни културни посланици из региона и шире.
Зоран Стојачић, д.и.а. испред друштва Баштинар, представио је један значајан сегмент ове промоције и њеног аутора:
„На галерији горе можете да погледате „Збирку машинских млинова – ваљних столица“ које је као културно добро, Музеј науке и технике промовисао као индустријско наслеђе Републике Србије. Ми у Перлезу смо посебно поносни на чињеницу да имамо и индустријско наслеђе поред изванредног културног наслеђа и генијалног иконостаса Уроша Предића и просторно-културно-историјске целине старог језгра Перлеза које је пред проглашењем за културно добро. Најзаслужнији за поменуту збирку је мој пријатељ Рифат Куленовић, човек који је до скора био директор Музеја науке и технике а сада је запослен у Архиву Југославије.“
мр Рифат Куленовић, археолог, који је овом приликом рекао:
„Пре петнаестак година када сам у оквиру својих истраживања индустријског наслеђа Србије први пут био у овом млину, био сам потпуно затечен оним што сам овде нашао. Не само што је овде био оригиналан процес производње, него су овде били и људи, који су веома одговорно радили свој посао. Шта смо ми урадили после свих тих година, успели смо да сачекамо као и у мноштву других индустријских пунктова да производња престане, али мноштво нас овде окупљених покушаћемо сада да преомислимо све у овом млину. Покушаћемо да се промени функција и да се нешто направи са млином, да буде једна културна тачка на мапи, да Перлез не буде место између Београда и Новог Сада, већ да буде један пункт који ће бити веома значајан. Ово јесте веома важна збирка индустријског наслеђа, која се налази у млину који би требало као таквог посебно заштитити. Затим ускоро ће бити проглашено у оквиру посебне просторно-културно-историјске целине као један важан пункт Перлеза. Надам се да ће моћи да се нађе и веза са господином Албертом Мајером, која говори о историји технике и технологије, које је веома важна.“
Потом се Стојачић осврнуо на један други сегмент промоције:
„Перлез је како би Мика Медовић рекао келтска капија Европе, у рангу са Фелдваром код Мошорина. Једно од најзначајнијих места у праисторији Европе, из једног периода наше историје који је прећутан или није довољно осветљен. Најдирљивији детаљ у овој културној станици је један поклон који смо добили од породице Жебељан, конкретно од овде присутног господина Пере Жебељана. То је инструмент клавир на коме је велика Исидора Жебељан стварала у својим Перлеским данима и компоновала нешто што је обележило савремену музику света, нешто што припада највећем домету нашег српског презентовања у свету. Бескрајно се захваљујем Пери на овом поклону и позивам га да каже неколико речи.“
Петар Жебељан, књижевник и отац академика Исидоре Жебељан је беседио:
„Као домицилни Перлежан морам да вам се извиним, на опакости ових комараца, који тако уједају стравично, да се људи чешу али надам се да ће ти болови утихнути када чујете све ово што је овде припремљено за вас. Желим да сазнате, доживите, чујете и видите. Овај пројекат, ова идеја коју је генерисао Зоран Стојачић, заслужује заиста бескрајно много захвалности, јер много је тога урађено и много тога ће тек бити урађено на овом простору. Поред ликовног и скулпторског дела, надам се да ћете ускоро имати прилику да слушате солистичке концерте, музичке саставе затим трибинске разговоре, књижевне вечери и низ других догађаја, који ће да испуне овај простор. Треба знати да се Перлез ипак налази на неком пупку Војводине, кад идете на север према Кикинди, на исток у Вршац, на запад у Нови Сад, на југ у Београд. Ово је један простор и место сусретања из свих делова земље Србије. Не верујем да ће овде бити мало уметничких поставки или експоната, који ће се овде налазити а да неће заслужити нечију пажњу. Зато вас молим за стрпљење и пажњу, док Перлез не васпостави свој дух, који он заслужује због времена и људи који су овде живели а то су сликари, музичар, писци итд.“
За музички део програма били су задужени маестро Ненад Стојачић који је на Исидорином клавиру извео једну њену композицију, коју је компоновала баш на овом инструменту. Потом су новинар Љубомир Живков и музичар Благоје Куручки поздравили присутне аутентичним банатским звуцима. У посебној сали за концертне наступе уприличен је коктел уз наступ музичара Милоша Митића и Јована Вејновића, као и Тамаре и Банат блуз бенда,
Организацију догађаја помогли су Савет МЗ Перлез и ОШ“Ђура Јакшић“ Перлез.
Петровград.орг