У манифестација „Бегеј 2016”, учествовало je око 1300 припадника Министарства одбране и Војске Србије и више од 40 моторних и борбених возила, оклопних транспортера, тенкова, ваздухоплова и пловних објеката. Импозантна слика из Зрењанина отишла је у Србију и свет.
Артиљеријском паљбом гардијског батаљона, тачно у подне, на Тргу слободе у Зрењанину, почела је централна државна прослава Дана војске Србије и Дана победе над фашизмом. Након предаје рапорта генерал – мајора Војина Ч. Јондића председнику Србије Томиславу Николићу, интонирана је државна химна.
Свечаности су присуствовали министар одбране Зоран Ђорђевић, представници законодавне, извршне и судске власти, начелник Генералштаба Војске Србије генерал Љубиша Диковић, најодговорније старешине и руководиоци министарства одбране и Војске Србије, војно – дипломатски кор, високи представници верских заједница, градоначелник Зрењанина Чедомир Јањић и начелник Средњобанатског управног округа Душан Шијан са сарадницима, представници локалних самоуправа, више од 10.000 Зрењанинаца и њихових гостију.
Марширала Краља Петра Гарда
Зрењанин је био домаћин Дана Војске Србије „Бегеј 2016” из више разлога. Овај град је одувек био пример сложног живота различитих нација и симбол заједничког отпора непријатељима. Зрењанин је оличење истрајности, прихватања различитости, разумевања, борбе против непредвидивих ћуди природе, један од оних градова које с поносом слови као историјски и културни центар Војводине и Србије.
На овај дан 24. Април али далеке 1815. године славни преци су у Такову подигли Други српски устанак и кренули у одлучујуће борбе за ослобођење Србије од вишевековног турског ропства. У време српског устанка и одбрамбених ратова настала је чврста веза народа и војске која траје до данас.
У време Првог светког рата је славна српска војска исписала најблиставије странице историје војевања. Краљевина Југославија је трећа земља у Европи по броју страдалих током Другог светског рата. Неупоредиво највећи проценат југословенских жртава чинили су Срби. Не смемо да заборавимо да је геноцид почињен од стране нациста и њихових балканских савезника и да смо обавезни према жртвама да их помињемо и да их се са пијететом сећамо, речено је на овој свечаности.
Отаџбина је ово Србина
На крају обраћања учесницима манифестације, присутнима на Тргу слободе чули су се стихови из родољубиве песме „Отаџбина“, најпознатијег Банаћанина, сликара и песника, Ђуре јакшића.
И само дотле, до тог камена,
до тог бедема –
ногом ћеш ступит можда , поганом!
Дрзнеш ли даље? … Чућеш громове
како тишину земље слободне
са грмљавином страшном кидају;
Егзерцир за сећање
Најснажнији утисак, судећи према аплаузу, оставио је егзерцир припадника Гарде Војске Србије на Тргу слободе.
Посебна пажња била је усмерена на припаднике 63. Падобранске бригаде који су пронели небом над градом заставе Републике Србије, Војске Србије и Специјалне бригаде. Грађани и гости са дивљењем су посматрали прелете Ваздухопловног ешалона, „газеле“, „орла“, „галеба Г – 4“, као и ловачких авиона „Миг – 29“.
Узбуђење је потрајало и током дефилеа пешадијских јединица у којима су били најбољи преставници свих родова и видова Војске Србије. Предводио их је командант Прве бригаде Копнене војске бригадни генерал Жељко Петровић. Први пут је у пешадијском дефилеу био и подешелон војника на добровољном служењу војног рока под оружјем. Већ по традицији, реплике пуковских застава из Првог светског рата носили су кадети Војне академије.
Извори и линкови: