Украјински екстремисти на челу са председником Володимиром Зеленским пуних осам година нападају, муче, прогоне и убијају Русе! Ово се наводи у документу који су објавили Руси, а у којем се таксативно наводи кроз какву тортуру пролазе већ годинама у Украјини. У овом документу побројани су напади украјинске војске на Луганск (ЛНР) и Доњецк (ДНР), али и конкретни примери угњетавања људи само зато што су Руси. Осим тога, у документацији се наводи и како западни моћници годинама подржавају режим у Украјини, пружају им финансијску и војну помоћ, али и ћуте на отворено величање фашизма у тој земљи. Преносимо кључне делове документа.
Државни нацизам, прогон и убиства
- Украјинска војска осам година гранатирала градове ДНР и ЛНР
– гранатирање старачког дома у Луганску (28. 7. 2014)
– минобацачко гранатирање плаже у Авдијевки (20. 7. 2014)
– гранатирање Луганска (13. 8. 2014)
– гранатирање у Доњецку (26. 8. 2014)
– гранатирање Доњецка (1. 10. 2014)
– гранатирање Маријупоља (24. 1. 2015)
Од 2014. до 2021. убила више од 150 деце
– Централне улице града Горловке су 27. јула 2014. из лансера гађале оружане формације Украјине. Као резултат, 20 цивила, укључујући четворо деце, убијено је на улицама. Овај дан ушао је у историју града као „Крвава недеља“. Током гранатирања погинула је 23-годишња Кристина Жук са десетомесечном ћерком Киром, коју је држала у наручју у парку. Кристина Жук је након своје смрти постала позната као ‘Горловка Мадона’.
– У септембру 2014. у Маријупољу, Национална гарда је упуцала двојицу тинејџера мислећи да су револвераши.
– Руси намерно спаљени у Дому синдиката (Одеса 2. 5. 2014). Током митинга против нове власти, радикали из екстремистичке организације ‘Десни сектор’ и такозване самоодбране Мајдана запалили су шаторски град на Куликовом пољу. Након што су се људи склонили у Дом синдиката, зграда је запаљена, десетине људи је погинуло.
- Муче и туку људе због руског језика
– Улични свирачи у Лавову певали су песме на руском, па су пребијени. У Кијеву и Запорожју жене су тучене јер говоре руски језик. Дешавају се чак и отпуштања због руског језика. Олег Скрипка, солиста групе „Вопли Видоплијасова“, рекао је у интервјуу у априлу 2017. да је за свој тим регрутовао само запослене који говоре украјински. Скрипка је говорио: „Људи који не могу да науче украјински имају низак коефицијент интелигенције, они имају дијагнозу ‘дебилизам’. Треба их одсећи“.
– У Украјини је 16. јула 2019. ступио на снагу ‘Закон о обезбеђивању функционисања украјинског језика као државног језика’, према којем услужни сектор мора да пређе искључиво на украјински, клијента је могуће опслуживати на другом језику само на његов захтев. У марту 2020. Володимир Зеленски је потписао ‘Закон о потпуном општем средњем образовању’ којим су ликвидиране школе на руском језику у земљи.
– 24. маја 2017. посланик из Радикалне странке Игор Мосијчук је у дискусији о језичкој политици на ТВ каналу ЗИК предложио да се угледају на акције нацистичке Немачке. Надаље, 14. јуна 2020. Министарство културе Украјине одлучило је о кандидатури за новог језичког омбудсмана, предлажући за ову функцију активисту из Лавова Свјатослава Литинског, који је Русе назвао ‘свињским псима’. Украјина је 1. јула 2021. усвојила Закон о аутохтоним народима Украјине, Руси нису укључени у аутохтоне народе.
- Становници ДНР и ЛНР ‘олош’
У априлу 2019. министар социјалне политике Украјине Андриј Рева је у интервјуу за Би-Би-Си овако описао становнике ЛНР (Луганск) и ДНР (Доњецк): Отишли су сви који су били проукрајински настројени. А они који хоће да примају две пензије – ту и тамо нека се стрпе. Уопште ми их није жао. Жао ми је оних војника и официра са породицама који су тамо убијени због овог олоша. Претходно је 2014. Зеленски разговарао с украјинском војском и са бине рекао: Момци, ниско вам се клањам што нас штитите од свих врста олоша!
- Власти подржавају нацизам
У Кијеву је 13. јуна 2021. одржана церемонија опроштаја од Ореста Васкула, бившег војника СС дивизије ‘Галиција’. Председнички пук је учествовао на сахрани. Издавачка кућа Врховне раде објавила је 1. септембра 2021. књигу ‘Тарас Булба-Боровец: Не можемо да зауставимо нашу борбу ни на минут’. Похвално издање посвећено је нацистичком ратном злочинцу, команданту помоћне полиције, поглавнику-погромцу Булби-Боровецу.
Украјина спремала напад
- Нуклеарно оружје
Украјина је имала намеру да створи сопствено нуклеарно оружје и употреби га против Русије. Зеленски је 19. фебруара 2022. на конференцији у Минхену најавио намеру да раскине Будимпештански меморандум, једини документ који забрањује развој, дистрибуцију и употребу нуклеарног оружја Украјини
Украјина је имала намеру да створи сопствено нуклеарно оружје и употреби га против Русије. Зеленски је 19. фебруара 2022. на конференцији у Минхену најавио намеру да раскине Будимпештански меморандум, једини документ који забрањује развој, дистрибуцију и употребу нуклеарног оружја Украјини. Секретар Савета за националну безбедност и одбрану Украјине Олександр Турчинов је 2015. године, одговарајући на питање о могућности стварања атомске бомбе, рекао: Искористићемо све ресурсе које имамо, укључујући и стварање ефикасног оружја. Бивши представник украјинске мисије при НАТО, генерал-мајор Петро Гарашчук рекао је да Кијев има интелектуалне, организационе и финансијске могућности да створи сопствено нуклеарно оружје.
- Странци дају опрему
Убојито оружје испоручује се Украјини од 2016. године. Вашингтон је за седам година Украјини пружио више од 2,5 милијарди долара војне помоћи. Последњих година то се односи и на убојито оружје – од разних пушака до три испоруке противоклопних система „јавелин“. Пентагон је 2018. послао Украјини 35 противтенковских ракетних система ФГМ-148 „јавелин“ и 210 ракета. У 2021. морнарица је планирала да добије три патролна чамца класе „исланд“ из САД. У јануару 2022. САД су званично дозволиле Естонији, Литванији и Летонији да испоручују Украјини оружје америчке производње. Украјина је планирала да од Турске купи десетине беспилотних летелица, међу њима и ‘барјактар ТБ2’.
Западна манипулација
- Ширење мржње
Политичке и јавне личности у Украјини званично распирују мржњу против Русије. Тако је 26. маја 2017. лидер покрета ‘Правда’ Валентин Наливајченко најавио потребу враћања Крима и ослобађања територија Доњецке и Луганске области. Надаље, 30. марта 2016. министар социјалне политике Украјине Павло Розенко говори о губитку индустријског потенцијала Украјине услед агресије Русије. Украјински председник Петро Порошенко је 16. јануара 2018. на пријему амбасадора страних држава рекао: „Све активности Русије имају за циљ уништење украјинске државе… Русију су током своје историје карактерисале карактеристике као што су агресија, лаж, манипулација, репресија и сузбијање слободе говора“. Политиколог Виталиј Кулик је 27. фебруара 2016. рекао да „песма украјинске певачице Џамале за Евровизију представља демонстрацију отпора кримскотатарског народа и Украјине руској агресији на Криму“. У Украјини је 10. новембра 2016. објављен први уџбеник за ученике 10 и 11 разреда о модерној историји Украјине који описује „револуцију достојанства и руску агресију на Украјину“.
- Обавештајни рат
Од децембра 2019. године на територији Украјине је распоређена мрежа информационо-психолошких оперативних центара (ЦИПСО). Поред званичних украјинских медија, под вођством украјинских снага ИПсО, на интернету постоји неколико хиљада ресурса – информативни сајтови и координиране групе корисника друштвених мрежа који су против Руса.
Украјински колаборационизам са нацистима био је отворено изложен на билбордима у Херсону у част Акта о проглашењу украјинске државе објављеног 30. јуна 1941. године. На плакатима жуто-црна трака крије име Хитлера, али не прикрива помињање нацистичке Немачке у акту који је потписао Степан Бандера
- Оправдан страх
Нацизам у Украјини изазива страх међу неким људима на Западу, о чему се спорадично и пише. Тако је француска публикација ‘Агора Вок’ објавила чланак у коме се отворено каже: Украјина се све даље креће путем отвореног неонацизма. У овој земљи национални радикали су најавили прави лов на опозиционе активисте, напади се дешавају у многим градовима. Португалска публикација ‘Публико’ бележи: Украјински колаборационизам са нацистима био је отворено изложен на билбордима у Херсону у част Акта о проглашењу украјинске државе објављеног 30. јуна 1941. године. На плакатима жуто-црна трака крије име Хитлера, али не прикрива помињање нацистичке Немачке у акту који је потписао Степан Бандера. Европски огранак ‘Слате’ објавио је чланак под насловом ‘Украјински сукоб као лабораторија крајње десничарског тероризма’, док је према немачком порталу ‘Хеисе’, у Украјини после 2014. године ‘процветао нацизам, што је огромна претња читавој ЕУ’.
Величање злочинца
Украјинске власти јавно славе и величају Степана Андријовича Бандеру, вођу и организатора украјинског националистичког покрета. Данас је за Украјину један од незаборавних датума ‘ослободилачког покрета за независност Украјине’ 30. јун 1941. године, када је Бандера у Лавову прогласио обнову украјинске државе. Њему се подижу споменици, док га је председник Украјине Зеленски назвао ‘неспорним херојем за неке Украјинце, што је нормално и кул’.
Украјинске власти јавно славе и величају Степана Андријовича Бандеру, вођу и организатора украјинског националистичког покрета. Пољске власти осудиле су га на доживотни затвор због убистава у тој земљи. Његови најпознатији злочини били су убиство совјетског конзула Андреа Маилова (1933. године), учествовање у организовању убистава министра полиције Пољске Бронислава Ператског (1934. године) и директора Украјинске академске гимназије Ивана Бабија, као и организовање напада на редакцију листа ‘Пратја’. Бандера је 13. јануара 1936. осуђен на смрт, али је одлука преиначена у доживотну робију. Када је Немачка окупирала Пољску 1939, Бандера је пуштен из затвора. Убијен је 1959. године у Минхену.
Данас је за Украјину један од незаборавних датума „ослободилачког покрета за независност Украјине“ 30. јун 1941. године, када је Бандера у Лавову прогласио обнову украјинске државе. Њему се подижу споменици, док га је председник Украјине Володимир Зеленски назвао „неспорним херојем за неке Украјинце, што је нормално и кул“.
Фашистичке организације у Украјини
Тридент. Степан Бандера
У новембру – децембру 2013. ‘Тридент’ (Трозуби) био је окосница десничарских радикалних организација. Наследник украјинске националистичке политичке организације која је деловала од 1920-их до 1950-их. Милитанти организације активно су учествовали у борбама у Чеченији.
Украјинска устаничка армија (УПА)
Борбена јединица коју су створили сарадници Степана Бандере на посебној конференцији. Током 1942. представници организације активно су учествовали у борбама у Чеченији.
Десни сектор
Удружење активиста националистичких ултрадесничарских организација формирано током Мајдана у Кијеву (децембар 2013 – фебруар 2014). Извештај УН из 2016. наводи ову организацију као ‘насилну милицију која делује захваљујући подршци високих званичника, пролазећи готово потпуно некажњено’. * УНА-УНСО
Партија ‘интегралног национализма’ и антисемитизма. Постала је чланица ‘Десног сектора’. Њени припадници су се борили у Чеченији.
Братство
Лидер ове организације Дмитро Олександрович Корцински један је од идеолога Десног сектора. Од 1996. до 2003. године њени припадници учествовали су у војним сукобима у Чеченији.
Мизантропска дивизија (МД)
Међународна милитантна неонацистичка мрежа која делује под слоганом ‘Смрт Русији!’. Основала је филијале у 19 земаља, укључујући Русију, Белорусију, Украјину, Немачку, Француску, Пољску, Енглеску и друге европске земље.
Објављено на порталу часописа Нова српска политичка мисао (Милан Добромировић, Катарина Струхар)