„Слава, слава, слава Србину…“
Почетком јануара месеца 2019. године долази нам још један значајан јубилеј, 150 година од објављивања Бечкеречког програма, великог народног вође Срба у Угарској, Светозара Милетића. Стицајем бурних историјских околности Срби немају довољну свест о значају овог политичког документа који је фундамент савремене српске државе, науке, културе и просвете.
Ради се о политичком програму прве српске модерно организоване странке у српском народу која се звала Српска народна слободоумна странка. Које су идеје носиле српске прваке пре сто и педесет година а темељ су данашње Србије? То су идеје једнакости, равноправсности, поштовања својег и комшијског идентитета. Сва та права су у историји ускраћивана српском народу.
Тог далеког 28. Јануара 1869. године одржана је у тадашњем Великом Бечкереку, потоњем Петровграду и Зрењанину страначка конференција којој је председавао водећи српски интелектуалац онога доба Светозар Милетић и на коме је усвојен чувени „Бечкеречки програм“.
Чувена је реченица великог Милетића: „Ми смо Срби, али смо и грађани“. Својим идејама Милетић је био трн у оку Аустро-угарским властима које су се од тада трудиле свим силама да га ликвидирају.
Српски народ се није достојно одужио великом вођи и ово је прилика за поправљање ове историјске неправде. И како каже песма која је ушла у народ:
„…Дуго већ смо ми робови
А сада смо слободни.
Ни бриге те сиви тићу,
Сви смо с тобом
Светозаре Милетићу,
Кад извесни, шалај куцне час…“
И тај час је децембра 1918. коначно куцнуо.
Петровград.орг